Tipy na výlet

Tipy na výlet

Cíle vycházek:

Zvičina – 671 m n. m., Krkonošská vyhlídka – 531 m n. m. – výhledy na Krkonoše, do Bělohradské kotliny, na Chlumy a další.

 

Cíle výletů:

Zvičina – 9 km

Zvičina je kopec ve stejnojmenném katastrálním území obce Třebihošť v okrese Trutnov. Představuje nejvyšší vrch Zvičinsko-kocléřovského hřbetu, podřazeného celku Krkonošského podhůří. Vrchol Zvičiny leží v nadmořské výšce 671 metrů, přibližně 0,5 km východně od vsi Zvičina. Na vrchu stojí barokní kostel svatého Jana Nepomuckého z roku 1706, Raisova turistická chata s vyhlídkou a dva stožáry radiokomunikací. Za příznivých sněhových podmínek jsou v provozu lyžařské vleky. Zvičina a její blízké okolí nabízí výhled do České tabule, na Krkonošské podhůří a Krkonoše. Na Zvičině se nachází i lyžařský areál s dlouholetou tradicí.

Prodejní místo turistické známky No. 535 – Zvičina

Trasa cyklovýletu na Zvičinu na www.mapy.cz

Dvůr Králové nad Labem – Zoo Safari – 16 km

Královédvorská zoologická zahrada se významně podílí na záchraně ohrožených druhů zvířat, kterým hrozí vyhubení. Svým návštěvníkům poskytuje poučení a odpočinek ve společnosti zvířat. ZOO známá svým Safari je atraktivním cílem celodenních rodinných výletů. Kromě toho je zoo důležitým místem zoologického výzkumu.

Prodejní místo turistické známky No. 159 – ZOO Dvůr Králové nad Labem

Trasa výletu do ZOO Dvůr Králové nad Labem na www.mapy.cz

Kumburk – zřícenina hradu – 18 km

Hrad byl postaven na počátku 14. století na čedičovém suku jako správní středisko panství. Roku 1658 byl na císařův rozkaz zbořen a zničen. Momentálně vlastní hrad obec Syřenov a jeho správu provádí Sdružení pro záchranu hradu Kumburk. Od roku 2004 se na hradu pravidelně koná akce Kumburské svítání, jejímž cílem je oživení hradní zříceniny. Návštěvníci během ní mohou shlédnout ukázky historického šermu, palných i chladných zbraní, loutkové divadlo a lidová řemesla. V tento jediný den v roce se vybírá vstupné. Výtěžek z akce je použit na záchranu hradu.

Prodejní místo turistické známky No. 1062 – Kumburk

Trasa cyklovýletu na zříceninu hradu Kumburk na www.mapy.cz

Hostinné – 19 km

Historické město na úpatí Krkonoš, městská památková zóna se zachovalým renesančním a barokním náměstím lemovaným podloubím. Náměstí vévodí renesanční radnice s postavami dvou obrů o výšce 4,8 m. Mezi další památky Hostinného patří barokní morový sloup postavený v roce 1678 jako ochrana města před morovou nákazou, děkanský kostel Nejsvětější Trojice, renesanční fara z roku 1525 a Františkánský klášter, od roku 2012 otevřený pro veřejnost. Areál se stal kulturně-společenským centrem regionu. Je zde umístěno muzeum, knihovna, prostory pro zájmovou činnost spolků a neziskových organizací, umělecké školy atd. Samotný klášterní kostel se svou dvoulodní chrámovou lodí přestavuje velice unikátní stavbu. Dnes se v jeho prostorách nachází Galerie antického umění se sbírkou sádrových odlitků antických soch. Historické jádro města je městskou památkovou zónou.

Prodejní místo turistické známky No. 990 – Hostinné

Trasa výletu do Hostinného na www.mapy.cz

Hospital Kuks – zámek a Betlém

Prodejní místo turistické známky No. 251 – Hospital Kuks

Lázně Velichovky

Vrchlabí

Špindlerův Mlýn

Krkonoše

Hořice v Podkrkonoší

Jičín

Český ráj

Zajímavosti v okolí

Nová Paka – automuzeum, klenotnice, pivovar 8 km
Jičín – aquacentrum, rozhledna, Prachovské skály 23 km
Valy – zbytky valového opevnění staroslovanského hradiště – 8. – 9. stol.
Lázně Bělohrad
Klenotnice drahých kamenů v Nové Pace.